Technologie
Technologie teleinformatyczne w systemach automatyki przemys³owej.

Upowszechnienie technologii teleinformatycznych szybko znalaz³o odzwierciedlanie w radykalnym obni¿eniu kosztów u¿ytkowania ³±czy telekomunikacyjnych, a tak¿e zapewnienie ci±g³o¶ci prac maj±cych na celu poprawy parametrów transmisji. By³o to bod¼cem do szerszego zastosowania systemów nadzoru i zarz±dzania produkcj± SCADA. Dotychczas takie systemy, ze wzglêdu na wysokie koszty obs³ugi ³±cza, a niekiedy z przyczyn le¿±cych po stronie parametrów transmisji ogranicza³y siê do lokalnego stosowania tych systemów w obrêbie zak³adowej sieci Ethernet. Obecnie prawie ka¿dy zak³ad przemys³owy posiada sta³e szerokopasmowe ³±cze internetowe, które mo¿na wykorzystaæ do zdalnego monitoringu systemów sterowania maszyn. W zale¿no¶ci od u¿ytej platformy SCADA u¿ytkownik bez dodatkowych kosztów, zwi±zanych z transmisj± i bez konieczno¶ci instalowania dodatkowego komercyjnego oprogramowania, wykorzystuj±c przegl±darkê internetow± mo¿e dokonaæ zdalnej analizy pracy systemu. W wiêkszo¶ci systemy wizualizacji SCADA wspó³pracuj± z bazami banych i czêsto stanowi± platformê raportuj±c± dotycz±c± produkcji, obrotu surowcami, a czasem wyznaczania efektywnego wykorzystania maszyn. Systemy wizualizacji pozwalaj± na jednoczesn± analizê wszystkich sfer zwi±zanych z okre¶lona produkcj± od zu¿ycia materia³ów i energii potrzebnej do wykonania produkcji, a koñcz±c na kontroli jako¶ci produktu koñcowego. Rozwi±zanie taki stanowi nieocenion± pomoc w zak³adach w których nie tylko dla w³asnych potrzeb tworzona jest dokumentacja „¿ycia” produktu, w celu analizy efektywno¶ci i op³acalno¶ci produkcji, ale tak¿e w zak³adach w których dokumentacja ta jest niezbêdna, np. przemys³ spo¿ywczy. Systemy SCADA to nie tylko udogodnienie w zak³adach w których produkcja realizowana jest w ró¿nych filiach (oddzia³ach) gdzie wykorzystane s± do integracji i koordynacji dzia³añ, ale stanowi nieocenione narzêdzie wspomagaj±ce pracê serwisu. Zmiany, diagnozy systemów, a tak¿e parametryzacja mo¿e odbywaj±c siê bez konieczno¶ci przyjazdu serwisu, eliminuj±c w ten sposób koszty dojazdów, kwaterunku pracowników serwisu, a tak¿e skracaj±c czas reakcji na ewentualne usterki. Implementacja funkcji auto diagnostycznych w po³±czeniu z dostêpem do sieci informatycznych pozwala na reakcje (zg³oszenie) w chwili wyst±pienia anomalii pracy maszyny. Skraca to czas przestoju, czêsto zapobiega dalszym uszkodzeniom urz±dzenia, a tak¿e pozwala ograniczyæ do minimum produkcjê produktów odbiegaj±cych jako¶ci± od zadanych parametrów.

Popyt zwi±zany z technologiami teleinformatycznymi w przemy¶le, mobilizuje firmy zwi±zane z automatyk± przemys³ow± do wprowadzania do swojej oferty systemów i rozwi±zañ zapewniaj±cych coraz wiêksze mo¿liwo¶ci w zakresie wizualizacji i nadzoru systemów produkcji. Niekiedy jednak platformy na których wykonywane s± aplikacje, nie pozwalaj± w pe³ni zaspokoiæ wszystkich potrzeb klienta, dlatego ró¿norodno¶æ stawianych wymagañ znajduje swoje odzwierciedlenie w ilo¶ci tworzonych platform SCADA. Z uwagi na to, firma lpb nie zamyka siê na pracê z jedn± platform± SCADA, ka¿da nowo tworzona aplikacja jest analizowana i dopiero nastêpuje wybór odpowiedniego systemu. Niekiedy wymagania s± tak nietypowe, i¿ ¿adna z dostêpnych na rynku aplikacji nie spe³ni wymagañ. Jednak ze wzglêdu na uniwersalno¶æ systemów SCADA, mo¿liwa jest w³asna implementacja dodatkowych funkcji wype³niaj±cych powsta³± lukê, czy to za pomoc± wewnêtrznych jêzyków skryptowych, czy te¿ za pomoc± odrêbnych aplikacji.

Nieco innym podej¶ciem do systemów wizualizacji i archiwizacji parametrów procesów przemys³owych jest zastosowanie paneli operatorskich. Nie mamy tu na my¶li paneli tekstowych, posiadaj±cych klika linii tekstu, aczkolwiek posiadaj±cych wiele funkcji wspomagania produkcji np. obs³uga receptur, ale kolorowe graficzne panele dotykowe, czêsto zintegrowane z komputerami przemys³owymi. Jest czêsto rozwi±zanie nieco pewniejsze ze wzglêdów technicznych, ale posiadaj±ce wiele ograniczeñ w zakresie archiwizacji, prezentacji danych. Stanowi± one doskona³± lokaln± bazê danych, i nieoceniony system kontroli i nadzoru maszyny, bezpo¶rednio w miejscu pracy operatora.

Opracowanie: ¯ród³a w³asne lbp
Warszawa, 27.06.2005 r.

powrót
 
Strona g³owna :: O nas :: Oferta :: Realizacje :: Referencje :: Kontakt :: Moeller :: Wago ::
(c) copyright by lpb 2005 info@lpb.pl